طرح واردات خودرو نهایی می شود؟
آخرین اخبار
کاکایی در گفت‌وگو با الفباخبر/ بخش اول

واردات خودرو صرفا با رفع مشکلات ارزی ممکن است

واردات-خودرو-صرفا-با-رفع-مشکلات-ارزی-ممکن-است

الفباخبر - گروه خودرو: یک کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: در شرایطی که درآمدهای ارزی افزایش قابل توجهی داشته باشد، اختصاص مبلغی به واردات خودرو مشکل‌ساز نیست و اهمیتی ندارد. واردات خودرو باعث افزایش رقابت در بازار و تنوع محصولات برای مصرف مردم شده و حق انتخاب آنها را افزایش می‌دهد.


امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در خصوص ارزیابی خود از سرنوشت طرح واردات خودور به خبرنگار الفباخبر، گفت: اگر این طرح در مجلس تصویب شود، یک سال طول می‌کشد تا به مرحله اجرایی رسد. ضمن این که وادرات خودرو نیازمند مصوبه مجلس نیست. زیرا ممنوعیت واردات خودرو در سال 96 یک تصمیم مدیریتی برای کنترل مصرف ارز بود. در نتیجه وزیر صمت می‌تواند طبق اختیارات قانونی که دارد این روند را آغاز کند.

کاکایی تصریح کرد: با این تصمیم ناگهانی در سال 96 حدود 19 هزار خودرو در گمرکات متوقف شد؛ ماجراها و بحث‌های بسیاری پیرامون آزادسازی این خودروها مطرح بود که در نهایت در سال 97، حدود 15 تا 16 هزار خودرو از این تعداد وارد شد و بعد از آن، به طور کلی ممنوع شد.

وی افزود: علت اصلی ممنوعیت واردات خودرو کنترل مصرف ارز به دلیل کمبود درآمدها بود. در حال حاضر مشکل ارز رفع نشده است. اما قیمت نفت در حال عبور از 80 دلار است و از طرفی امیدواری نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای وجود دارد. در واقع با گشایش در مذاکرات، منابع ارزی ایران آزاد می‌شود. به نظر می‌رسد صحبت‌های وزیر صمت در خصوص موکول واردات خودرو به سال آینده نیز با توجه به افزایش درآمدهای ارزی در نتیجه برجام و همچنین رفع مشکلات تولید بیان شده است.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: بحث واردات خودرو هیچ‌گاه موضوع مهمی نبوده؛ در سال 91 که اوج واردات خودرو بود؛ 70 هزار خودرو وارد کشور شد در حالی که نیازمند حدود ا میلیون و 500 هزار خودرو بودیم. مهم‌ترین مسئله در بحث واردات خودرو ارز است و کشور نیز با محدودیت‌های ارزی مواجه است. در چنین شرایطی مسلم است که واردات غذای دام و طیور و یا مواد اولیه داروسازی بر واردات خودرو ارجح است. بنابراین اگر درآمد ارزی افزایش نیابد؛ باید هرگونه وارداتی در این زمینه ممنوع باشد.

کاکایی بیان کرد: در شرایطی که درآمدهای ارزی افزایش قابل توجهی داشته باشد، اختصاص مبلغی به واردات خودرو مشکل‌ساز نیست و اهمیتی ندارد. واردات خودرو باعث افزایش رقابت در بازار و تنوع محصولات برای مصرف مردم شده و حق انتخاب آنها را افزایش می‌دهد.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: بعد از رفع مشکلات مربوط به منابع ارزی، مسئله مهم بعدی این است که واردات به میزان کافی باشد. ضمن این که نباید متولی واردات اشخاص خاصی باشند و انحصار و رانت‌خواری در این زمینه را تشدید کنند.

انتهای پیام

نظرات کاربران

بیمه آسیا جدید بیمه کوثر بیمه پاسارگاد توسعه صادرات بنر بیمه دی بانک توسعه تعاون بانک دی بیمه پارسیان بیمه سینا
نرخ سکه و ارز