آخرین اخبار
الفباخبر گزارش می‌دهد؛

معضلات صنعت خودرو در ایران چیست؟

معضلات-صنعت-خودرو-در-ایران-چیست

الفباخبر - گروه خودرو: معضل‌های صنعت خودرو در کشور تقریبا بی‌شمار شده است و رسیدگی به همه آنها در کوتاه مدت خیلی بعید می‌باشد. ولی می‌توان مرحله به مرحله پیش رفت و راه حل‌های منطقی برای رفع آنها یافت. اصلاح یک مورد در بخش خودروسازی حاصلی ندارد و نیاز به رفع تمام مشکلات موجود است.


به گزارش الفباخبر، نگرش اصلی یک دولت مهم است سیستم و جهت‌گیری باید درست باشد، وزیر اجرا کننده سیاست‌های کلی می باشد. اگر این جهت‌گیری‌ها درست نباشد بهترین وزیر نیز کاری نمی‌تواند انجام دهد.
تاثیرعدم اجرای بر‌جام بر قیمت خودرو‌ها
اگر برجام به نتیجه برسد و تحریم‌های مربوط به صنعت خودرو و مبادلات مالی رفع شود؛ آزاد سازی واردات معقول خواهد بود و درآمد‌های ناشی از اخذ حقوق و عوارض گمرکی خودرو بسیار افزایش خواهد یافت. اما اگر برجام به نتیجه نرسد دولت سیزدهم باید برای کنترل تورم مشکلات اقتصادی را تحمل کند در این صورت میزان خودرو کاهش یافته و قیمت ها روند افزایشی پیدا می‌کنند.
تاثیر واردات بر حل مشکلات خودرو
امروزه با قیمت دلار 25 هزار تومان، می‌توان ارزان قیمت‌ترین خودرو را واد کشور کرد که قیمت واقعی که 400 میلیون تومان است در داخی کشور به 700 میلیون می رسد. در حالی که کشور تحریم است و ارزی برای اختصاص به این صنعت نداریم و تقاضای عموم جامعه ماشین با قیمت پایین تر است این کار امکان‌پذیر نیست.
در دولت بعدی قیمت خودرو‌ها تغییر می‌کند؟
مشکلات در کشور بی‌شمار است و باید با راه حل منطقی حل شود؛ باتوجه به این که از سال 97 واردات خودرو به کشور امکان‌پذیر نیست؛ یکی از راهکار‌های برون فت از این مشکل تعیین تکلیف خودروهای وارداتی است. ما باید مثل گذشته وارد کردن خودرو و تعاملات از طریق برجام ازسر بگیریم و قوانین دست و پاگیر حذف کنیم.
تاثیر حذف تعرفه واردات خودرو بر قیمت خودرو
اگر تعرفه‌ها حذف شود؛ خودروسازی‌های دولتی ورشکسته می‌شوند؛ این اتفاق رخ نخواهد داد. هیچ گاه حذف تعرفه‌ها به نفع مردم در این سه دهه و حتی قبل از انقلاب صورت نگرفته است.
باید واردات خودرو صورت گیرد تا رقابت ایجاد شود؛ اما این موضوع نیازمند شرایط مطلوب است. در وضعیتی که کل درآمد نفتی کشور حدود 15 میلیارد دلار و مشکلاتی در تأمین نیازهای اولیه وجود دارد؛ اختصاص 8 میلیارد دلار برای واردات خودرو غیرمنطقی است.
قیمت ماشین‌های کره ای در بازار
این روزها برای خرید خودروهای صفر کره‌ای از برند کیا و هیوندا باید حداقل یک میلیارد هزینه کرد. خودروی توسان دو دیفرانسیل مدل 2017 یک میلیارد و 650 میلیون قیمت دارد . سوناتا هیبرید معادل با یک میلیارد 600 نلیون تومان است. و قیمت کیا اپتیما و کیا سراتو اتو ماتیک به ترتیب 1 میلیلرد و550 میلیون 1 میلیارد و 50 میلیون است.
دوعامل گرانی خودرو‌های داخلی
عرضه و تقاضا در بازار خودرو مناسب نیست و نبود استرا تژیک مناسب برای تولید و تامین نیاز بازار موجب شده سوداگران و خودرو‌سازان به هدف خود برسند.
سونامی خودرو‌های فرسوده در 1404
در حال حاضر 10 درصد ظرفیت اسقاط خودرو‌های کشور فعال است و با توجه به تیراژ خودرو‌های داخلی و خودرو‌های وارداتی سونامی خودرو‌های فرسوده درراه است.

انتهای پیام

نظرات کاربران

بیمه آسیا جدید بیمه کوثر بیمه پاسارگاد توسعه صادرات بنر بیمه دی بانک توسعه تعاون بانک دی بیمه پارسیان بیمه سینا بیمه حکمت بانک ایران زمین
نرخ سکه و ارز