آخرین اخبار

صالحی: تحریم و مشکلات داخلی، مانع رشد مناطق آزاد

صالحی-تحریم-و-مشکلات-داخلی-موانع-رشد-مناطق-آزاد

الفباخبر- گروه منطق آزاد: دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته با بیان این که ایجاد مناطق آزاد جدید، اقدام صحیحی است، گفت: باید زیرساخت‌های لازم فراهم و از ظرفیت این مناطق به صورت کامل استفاده شود.


حمید رضا صالحی، دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در خصوص ایجاد مناطق آزاد جدید به خبرنگار الفباخبر، گفت: ظرفیت‌های مناطق آزاد در تمام دنیا دائمی است و باید از آنها استفاده کنیم. مسئله اصلی در این مناطق زیرساخت‌های اساسی است.

صالحی با بیان این که از ظرفیت مناطق آزاد در کشور استفاده نشده، افزود: در این مناطق می‌توانیم مواد اولیه را وارد و با تغییراتی صادر کنیم. ایجاد مناطق آزاد جدید اقدام صحیحی است، اما اصل استفاده از این فرصت به صورت کامل است.

وی در خصوص موانع بهره برداری از این مناطق، گفت: بخشی از مشکلات مربوط به مسائل اقتصاد کلان و ضعف در زیرساخت‌های اقتصادی است که بدون توجه باقی مانده است. ضمن این که مشکلات خارجی و بحث تبادلات ناشی از تحریم‌ها نیز از موانع اصلی این حوزه است.

دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، ادامه داد: مشکلات برای تمام مناطق آزاد وجود دارد و نمی‌توان میان این مناطق تفاوتی در نظرگرفت.

صالحی تصریح کرد: مناطق آزاد نمره پایین ندارند؛ بلکه نمره کافی به دلیل توزیع نامناسب کسب و کارها، تحریم و روابط خارجی و مشکلات موجود در کشور کسب نکرده‌اند.

وی گفت: با توجه به این که در آستانه رفع تحریم‌ها هستیم؛ باید از ظرفیت‌های بالقوه مناطق آزاد استفاده کنیم. برای مثال منطقه آزاد اروند در ارتباط با عراق است و این کشور به آب‌های عمیق دسترسی ندارد و فرصت برای بهره برداری از ظرفیت کشورهای همسایه فراهم است.

عضو اتاق بازرگانی در پایان گفت: باید برخی ویژگی‌ها و محاسن را به عنوان مزیت برای مناطق آزاد ایجاد کرد تا برای سرمایه‌گذار داخلی و خارجی جذابیت وجود داشته باشد.

انتهای پیام

بیمه کوثر بیمه دانا بانک توسعه تعاون بانک دی بیمه سامان بیمه پاسارگاد بیمه پارسیان بیمه سینا بیمه حکمت بیمه آسیا بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز