سرنوشت وزارت صمت در انتظار تشکیل احتمالی وزارت انرژی

سرنوشت-وزارت-صمت-در-انتظار-تشکیل-احتمالی-وزارت-انرژی

عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر شرایط کوچک کردن دولت فراهم نیست و ممکن است مشکلاتی که با ادغام وزارت صنعت و بازرگانی به وجود آمد و بحث جداسازی مجدد وزارت صمت؛ برای وزارت خانه پیشنهادی انرژی نیزایجاد شود. بنابراین این اقدام اشتباه است.


عبدالعلی رحیمی مظفری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار الفباخبر، بیان کرد: وظایف وزارت خانه نفت و نیرو در کشور کلیدی و بسیار مهم است. دو حوزه‌ای که باید در آن فعال باشیم؛ آب و نفت است. ترکیب این دو بخش باعث تغییرات جدید نمی‌شود.
رحیمی مظفری ادامه داد: در شرایطی تشکیل وزارت انرژی صحیح است که خدمات به صورت متمرکز ارائه شود. تمام ادارات این وزارت خانه‌ها در همه شهرستان‌ها ترکیبی باشند و وظایف یکدیگر را انجام دهند؛ بدنه دولت کوچک و برون سپاری انجام شده باشد.
وی افزود: در حال حاضر شرایط کوچک کردن دولت فراهم نیست و ممکن است مشکلاتی که با ادغام وزارت صنعت و بازرگانی به وجود آمد و بحث جداسازی مجدد وزارت صمت؛ برای وزارت خانه پیشنهادی انرژی نیزایجاد شود. بنابراین این اقدام اشتباه است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: وزارت انرژی در برخی کشورها مسائل سیاسی را پیگیری می‌کند و در واقع خدماتی نظیر، آب، برق و گاز زیرمجموعه خدمات شهری و شهرداری تعریف می‌شوند. نمی‌توان در سطح کلان از کشوری الگوبرداری کرد و از جزئیات غافل شد.
رحیمی مظفری گفت: تشکیل وزارت‌خانه انرژی با دو معاونت نفت و نیرو، تغییری ایجاد نمی‌کند و زیرساخت‌ها به همان شکل باقی مانده و نتیجه ای حاصل نمی‌شود.
وی با بیان این که موافقان این طرح، خواستار کوچک سازی دولت‌اند؛ گفت: این نمایندگان ادعا می‌کنند باید وزارت نیرو به وزارت نفت کمک کند. اما در واقعیت، وزارت نفت در حوزه عملکرد، کار و سرمایه یک غول است و قابل قیاس با وزارت نیرو نیست.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در پایان بیان کرد: در شرایطی که وزارت نفت چندین مجموعه مستقل با حجم گسترده دارد که قابل ادغام نیست. چگونه می توان دو وزارت‌خانه را در مجموعه وزارت انرژی قرار دهیم. این طرح اگر تصویب شود نیز به کوچک سازی دولت منجر نمی‌شود؛ زیرا این بخش‌ها از وزارت‌خانه‌های استراتژیک کشورهستند.

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز