چرا مواضع ما در خدمت منافع جامعه نيست؟

چرا-مواضع-ما-در-خدمت-منافع-جامعه-نيست

الفباخبر-گروه‌اقتصادی: چرا مواضع ما ، منافع جامعه را تامين نمي كند؟بارها گفته مي شود چرا عده اي در كشور، مواضع خود را بر اساس منافع ملي ترسيم نمي كنند و حرف هايي مي زنند كه چارچوب آن تنها به قصد تامين منافع فردي است. مگر ديگران چگونه مواضع خود را بر اساس منافع كشور خود تعریف مي كنند که ما نمی کنیم؟


به گزارش الفباخبر، پیش ترکشورهای توسعه یافته به اين موضوع نامدار بودند كه در مواضع خود قبل از هرچيز منافع كشور خود را درنظر مي گيرند؛ اما ديگر اين موضوع تنها شامل کشورهای توسعه یافته غربي نمي شود.به تازگی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تکمیل آبگیری سد کمال خان در ولایت نیمروز و در نزدیکی مرز ایران گفت: "زين پس به ایران "آب در مقابل نفت" می‌دهیم". این مواضع رئیس جمهور افغانستان می خواهد بگوید منافع کشورش بر هر عامل دیگری برتری دارد ؛ حتی کشور همسایه که سالهاست میزبان میلیون ها افغانی است. در همين ارتباط گفته مي شود کشور چین هم پیش از امضاء قرارداد ۲۵ ساله خود با ایران، حداقل با ۴۰ کشور دیگر نیز قراردادهای مشابهی امضاء کرده است. بررسی عملکرد چین در نحوه‌ی عمل و همکاری در این قراردادها نشان می‌دهد دولت چین منافع خود را در اولويت قرار مي دهد و سپس به توسعه ومنافع كشور ميزبان توجه دارد و در برخی موارد حتی به منافع کشور میزبان نیز بی توجه بوده است و نسبت به قراردادهای امضاء شده در نهایت وضعیتی برد – باخت می خواهد.تجربه تاریخی می گوید ، چین امروز که با ما منافع ۲۵ ساله دارد اگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد، منافع بزرگ تری دستش بگیرد حاضر هست علیه ما نیز رای دهد.

پرسش اساسي اينست كه مواضع ما در ديگر كشورها چقدر منافع ما را تضمين مي كند و چرا گفته می شود مواضع وعملکرد ما در دیگر کشورها در نهایت در خدمت منافع ما نبوده است؟

به عنوان نمونه می توان گفت کشور ایران در سال های گذشته نقش بسیار مهمی در تقویت دولت سوریه و حتی جلوگیری از سقوط رهبر آن کشور داشته است. اما خبرگزاری مهر در گزارش کاملی در مورد "فرصت مشارکت ایران در بازسازی سوریه" که در دیماه سال گذشته منتشر شد، آورده است "بسیاری از کارشناسان معتقدند ما از ظرفیت‌های اقتصادی سوریه و صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی به این کشور جا مانده ایم.در این گزارش به سفر مقامات ایرانی به سوریه و توافقاتی که هیچ گاه عملی نشده نیز اشاره شده است.

در موردی دیگر ،چه كسي هست كه نداند كشور ايران در سالهای گذشته تا کنون و در راستاي منافع كشور عراق چقدر به مردم و دولت اين كشور در حوزه هاي مختلف امنيتي و اقتصادي كمك كرده است ؟ اما عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق مي گويد"عراقی‌ها به بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی حتی از پرداخت بدهي خود به ایران نیز اجتناب می کنند."
به راستی چرا مواضع ما ایرانیان در خدمت منافع وتوسعه ما نيست ، پس این روند برای ما تا کی می تواند ادامه داشته باشد وچرا مسئله ها حل نمی شود؟

يك دليل ساده برای حل نشدن این مسئله، نداشتن هم صدايي در معادلات جهانی است. وقتی ما در بسیاری از معادلات توسعه جهان و فرایند جهانی شدن حضور نداریم نمی توانیم منافع خود را خوب بشناسیم و سنجیده نسبت به کسب آن منافع، اظهار نظر کنیم.ما سالهاست به دیوار بتنی تحریم وتهدید خورده ایم و در معادلات جهانی غایب هستیم وشناخت ما نسبت به "وضعیت و میدان" بسیار اندک است.

وقتی شما در معادلات جهانی شریک نیستید طبیعی است که نمی دانید منافع کشور در پیوستن به FATF است تا مواضع خود را بر این اساس تنظیم کنید.

حالا که دوباره مذاکرات برجامی آغاز شده است و برجام می خواهد نفس تازه کند تا از کما خارج شود،کدام مواضع ما منافع ما را تامین می کند؟ ما میلیاردها دلار به خاطر عمل نکردن طرف های برجامی به تعهدات شان بر باد داده ایم و پیکر اقتصاد کشور کم جان شده است و حالا که دوباره نشانه هایی از امید دیده می شود بنظر می رسد همچنان مواضع ما روشن نیست و چند صدایی بر سر منافع ملی فراوان است وهیچ هماهنگی،هم سویی و انطباقی در مواضع افراد مسئول وجود ندارد. در این وضعیت مواضع ما چگونه در اختیار منافع کشور ما قرار خواهد داشت؟

تا زمانی که به شناخت دقیقی از جایگاه خود در صحنه جهانی نرسیده ایم و تصویر روشنی از مناسبات جهانی نداریم،مواضع ما منافع کشور را تامین نمی کند و توسعه کشور به شدت نامتعادل و ناهمگن خواهد بود.

 

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز