بیمه پول چیست؟

Los Angeles


بیمه پول چیست؟

بیمه پول چیست؟: بیمه پول یکی از زیرمجموعه بیمه باربری است که در آن انواع وجوه نقد مانند اسکناس، مسکوکات و ارز و وجوه غیرنقد شامل انواع چک، سفته، اوراق قرضه و سکه‌های طلا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. به طور کلی بیمه پول به دو رشته پول در گردش و پول در صندوق تقسیم می‌شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

بیمه پول در گردش

بیمه وجوه در راه برای بانک‌ها، موسسات و شرکت‌ها جهت انتقال پول از دفاتر خود به بانک‌ها و واحدهای تابعه یا بالعکس و یا مقصدهای مختلف در داخل شهرها و بین شهرها در سراسر کشور در قبال خطرات مختلف نظیر آتش‌سوزی، انفجار و دزدی مسلحانه و غیرمسلحانه مورد نیاز است. در این نوع بیمه، بیمه‌گذار متعهد می‌شود که تمامی نقل و انتقالات پول را قبل و یا بلافاصله بعد از حمل سریعاً به اطلاع بیمه‌گر برساند و طی این اعلامیه مبدا، مقصد، مقدار پول نقل مکان یافته را قید کند و بیمه‌گر طبق اطلاعیه‌های ارسالی و براساس مقدار واقعی مجموع پول‌های نقل مکان یافته با صدور گواهی حمل مراتب را تایید می‌کند. نرخ حق‌بیمه وجوه انتقالی با توجه به میزان وجوه، دفعات حمل، مسافت و محدوده جغرافیایی و با در نظر گرفتن کلیه شرایط ایمنی (اتومبیل مخصوص و افراد مسلح) و پیش‌بینی آن در قرارداد تعیین می گردد.

بیمه پول در صندوق

در اين‌ نوع‌ بيمه‌، پول‌ "اسكناس‌ يا وجوه‌ رايج‌مملكتي‌"،سكه‌"به‌ استثناي‌ مسكوكات‌ گرانبها"، چك‌ بانكي‌ و تمبرهاي‌ مالياتي‌موجود در صندوق‌ و خزانه‌ موسسات‌، شركتها و بانكها در تمام مدت شبانه‌ روز در مقابل خطرات و حوادث ناشی از دزدی مسلحانه یا غیرمسلحانه (با شکستن حرز) تصرف، قهر و تهدید، آتش‌سوزی، انفجار، سیل، زلزله، شورش اعتصاب و اغتشاش در محدوده جغرافیایی کشور  تحت عنوان پول در صندوق بیمه می‌کنند. حق‌ بیمه وجوه در صندوق با توجه به میزان وجوه و ارزش اوراق بهادار و مسکوکات، نوع صندوق و محل استقرار آن از نظر منطقه جغرافیایی و نحوه حفاظت از صندوق (تعداد نگهبانان و محافظین ساختمان) تعیین می‌شود.      

گالری تصاویر

پیشخوان روزنامه