6 خطر ممنوعیت خریدوفروش ارزهای دیجیتالی

6-خطر-ممنوعیت-خریدوفروش-ارزهای-دیجیتالی

به دنبال تصمیم بانک مرکزی درباره ممنوعیت خدمات مالی برای خریدوفروش ارز دیجیتالی فعالان صنفی این حوزه در بیانیه‌ای مشترک مخاطرات این تصمیم را گوشزد کرده‌اند. بیانیه می‌گوید: این تصمیم می‌تواند موجب خروج 250 هزار میلیارد ریال از بستر اقتصاد داخلی شود.


به گزارش الفباخبربه‌نقل اقتصاد نیوز، شاپرک در نامه‌ای به شرکت‌های پرداخت یار دستور داد دسترسی وب سایتی هایی که خرید و فروش ارز دیجتال می کنند قطع شود.

این تصمیم ظاهرا با هدف تبعات خرید و فروش ارز دیجیتال برای اقتصاد رسمی کشور اتخاذ شده است. تصمیم گیرندگان اعتقاد دارند خرید و فروش رمز ارزها همانند بیت کوین، اتریم و.. موجب خروج سرمایه از کشور می شود.

در واکنش به این تصمیم دو گروه صنفی انجمن بلاکچین و انجمن فینتک دربیانیه‌ای مشترک هشدار داده اند که این تصمیم به گفته آنها مخاطرات و ریسک های زیادی برای اشتغال کشور، ارزش افزوده خلق شده و خروج سرمایه دارد.

آن طور که از متن بیانیه بر می آید تصمیم اخیر برای ممنوعیت خدمات مالی می‌تواند حداقل 25 هزار میلیارد تومان از سرمایه های موجود در این حوزه را از کشور خارج کند.

در متن بیانیه مشترک انجمن های صنفی در حوزه رمز ارزها چهار نکته درباره مزیت آزاد بودن فعالیت رمز ارزها تصریح شده است. سپس با اشاره به 6 مخاطره تصمیم دولت برای ممنوعیت خرید و فروش رمز ها چهار پیشنهاد مطرح شده است.

 
 

مزیت های تبادل آزادنه رمز ارزها

 در ابتدای این بیانیه با اشاره به اینکه در روزهای اخیر، شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت‌ها برای خرید، فروش و تبادل رمزارزها در کشور هستیم آمده است: در واکنش به این موضوع نکاتی را جهت شفاف‌سازی اذهان عمومی و تصمیم سازان این حوزه بیان کنیم تا تصمیم‌های شتابزده کنونی در آینده موجب پشیمانی نگردد و فرصت‌های پیش رو را برای این سرزمین نابود نکنیم.

 

یک:تحریم خارجی ظلم و تحریم داخلی خیانت است

امروز بسیاری از منابع ملی کشور در اقصی نقاط جهان مسدود شده است، تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان متعهد با به کارگیری انقلاب نوین ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین بستر لازم برای مبادلات امن جهانی را در اختیار عموم مردم، کسب‌وکارها و حتی نهادهای حاکمیتی قرار داده‌اند، اما متاسفانه شاهد تصمیم‌هایی هستیم که فاقد کار کارشناسی، عمق دیدگاه و آینده‌نگری لازم هستند.

دو: حجم و امنیت جهانی معاملات

طی یک سال گذشته بیش از یک میلیون کسب‌وکار و کاربر در تمامی حوزه‌ها و صنایع، نیازهای اساسی خود را از این طریق تامین نموده یا در این حوزه سرمایه گذاری کرده‌اند و هیچ‌گونه تهدیدی از جانب هیچ کشور متخاصمی را حتی لمس هم نکرده‌اند.

سه: ارز آوری و نگه‌داشت امن سرمایه‌ها

همچنین رشد شدید ارزش ارزهای دیجیتال نسبت به دلار و نگه‌داشتن دارایی‌های هموطنان‌مان در ایران، امروز به معنای خلق ارزش و ارزآوری در حدود 250 هزار میلیارد ریال بوده است. لذا هر تصمیم شتاب‌زده‌ای که موجب اختلال در زیرساخت‌های فناورانه گردد از نگاه جامعه، خیانت به راهکارهایی است که ما را از تحریم‌ها رهانیده، خلق ارزش جدی نموده و برای ایرانیان از بازار فناوری‌های نوین مالی جهان سهم گرفته است و در حافظه تاریخی ملت ما ثبت خواهد شد.

چهار:دست‌آوردها و مخاطرات

راهکارهای مالی توزیع شده و نقش‌آفرینی جهانی آنها در آینده انکارناپذیر است. این امر را می‌توان در سرمایه‌گذاری عظیم کشورهای توسعه یافته جهان مانند ژاپن، آمریکا، چین، سوئیس و ... مشاهده نمود. به همین دلیل شاهد آن هستیم که بازرگانان، کسب‌وکارها و بسیاری از مردم علیرغم تمام مخاطرات، به بخش خصوصی اعتماد نموده، امورات جاری خود را بر این بسترها بنا نهاده، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و البته پاسخ اعتماد خود را نیز گرفته‌اند.

امروز بیش از دوهزار شغل مستقیم و بیش از یک میلیون شغل غیرمستقیم درحال بهره‌برداری از این زیرساخت‌ها بوده و بدیهی است که کوچکترین اختلال میلیون‌ها نفر را با واسطه دچار مشکل و استیصال خواهد نمود. باید در نظر داشت که پلتفرم‌های بر خط (آنلاین) تبادل و وبگاه‌های خرید و فروش در بخش خصوصی زیرساخت‌های لازم را طی سال‌ها توسعه داده و این حوزه را ساماندهی و امن نموده‌اند و در این مدت برای دغدغه‌های حاکمیتی نه ‌تنها راهکارهای دقیقی را ارائه نموده‌اند بلکه رایزنی لازم را نیز انجام داده و آمادگی کامل خود را برای پوشش دغدغه‌ها به طور مکرر اعلام نموده‌اند. لذا کوتاهی نهادهای متصدی در تعامل موثر با بخش خصوصی برای مردم قابل پذیرش نخواهد بود.

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز