غول‌پیکر‌ترین هواپیماهای جهان

غول-پیکر-ترین-هواپیماهای-جهان

صنعت هواپیماسازی در تاریخ خود هواپیماهای غول‌پیکر باری و مسافری متفاوتی را روانه آسمان‌ها کرده است.


به گزارش الفباخبر به نقل از دویچه وله، با غول‌پیکر‌ترین هواپیماهای جهان آشنا می‌شوید:

اسکیلد کامپوزیتس استراتولانچ

طول بال‌های این هواپیمای شش موتوره ۱۱۷ متر و طول بدنه این هواپیمای باری ۷۳ متر با ارتفاع ۱۵ متر است. این هواپیما می‌تواند باری به وزن ۲۲۶ تن را در مسافت یک هزار و ۸۵۲ کیلومتر حمل کند.

آنتونوف AN-۲۲۵

برای این هواپیمای آنتونوف نام “رویا” (Mrija) انتخاب شده است؛ هواپیمای باری شش‌موتوره که طول بال‌هایش به ۸۸ متر و ۴۰ سانتیمتر، ارتفاع ۱۸ متر و ۲۰ سانتیمتر و طول بدنه آن به ۸۴ متر می‌رسد. این هواپیما ۲۴۰ رکورد جهانی را در اختیار دارد که یکی از آنها حمل تجهیزات خط لوله نفت به وزن ۲۴۷ تن از پراگ به تاشکند در سال ۲۰۰۴ است.

 

ایرباس A 380

بزرگترین هواپیمای خانواده ایرباس که در سال ۲۰۰۵ در خدمت ایرلاین‌های مسافربری درآمد؛ هواپیمایی که طول بال‌های آن ۷۹ متر و ۸۰ سانتیمتر است، طول بدنه آن ۷۲ متر و ۸۰ سانتیمتر و ارتفاع آن ۲۴ متر و ۱۰ سانتیمتر است. این هواپیما دارای بردی بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ کیلومتر است. ایرباس تولید این هواپیما را به علت غیر اقتصادی بودن متوقف کرده است.

ایرباس-A-380.jpg 700w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-A-380-300x169.jpg 300w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-A-380-150x84.jpg 150w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-A-380-390x220.jpg 390w" alt="" width="700" height="394" />

آنتونوف ۱۲۴

این هواپیما دارای چهار موتور توربوفن در زیر دو بال است. فاصله دو نوک بال آن به ۷۳ متر و ۳۰ سانتیمر می‌رسد، طول بدنه آن بیش از ۶۹ متر است و ارتفاع هواپیما بیش از ۲۱ متر است. نخستین پرواز آنتونوف ۱۲۴ در سال ۱۹۸۲ انجام شد و کاربرد تجاری آن از سال ۱۹۸۶ شروع شده است.

بوئینگ ۷۴۷–۸

بوئینگ ۷۴۷–۸ یکی بزرگترین هواپیمای تجاری است که در آمریکا ساخته شده و با ۷۶ متر و ۳۰ سانتیمر طول، یکی از بزرگترین هواپیماهای مسافربری جهان بوده است. این هواپیما با سرعت ۹۱۷ کیلومتر در ساعت می‌تواند مسافت ۱۴ هزار و ۸۰۰ کیلومتر را طی کند. طول بال‌های آن ۶۸ متر و ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع هواپیما بیش از ۱۹ متر است.

لاکهید سی-۵ گالکسی

لاکهید سی-۵ گالکسی بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی موجود در نیروی هوایی آمریکا است. این هواپیما می‌تواند با سرعت ۸۳۳ کیلومتر در ساعت ۶۰ تن بار را به مسافت ۹ هزار و ۷۲۳ کیلومتر طی کند. طول بال‌های هواپیما بیش از ۶۷ متر است. طول بدنه بیش از ۷۵ متر و ارتفاع هواپیما نزدیک به ۲۰ متر است.

ایرباس بلوگا ایکس‌ال

این هواپیما توسط کمپانی ایرباس طراحی و ساخته شده است. از این هواپیما برای حمل و نقل اجزای هواپیمای بزرگ استفاده می‌شود. ایرباس بلوگا ایکس‌ال اولین پرواز خود را در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۸ انجام داد. این هواپیما با بیش از ۵۶ متر طول بدنه و طول بال‌هایی با ۴۴ متر و ۸۰ سانتی‌متر رکورد جهانی حجم بار را در اختیار دارد.

ایرباس-بلوگا-ایکس‌ال.jpg 700w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-بلوگا-ایکس‌ال-300x169.jpg 300w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-بلوگا-ایکس‌ال-150x84.jpg 150w, https://energytoday.ir/wp-content/uploads/2021/02/ایرباس-بلوگا-ایکس‌ال-390x220.jpg 390w" alt="" width="700" height="394" />

بوئینگ دریم‌لیفتر

از این هواپیما منحصراً برای حمل قطعات هواپیمای ۷۸۷، از تولیدکنندگان در سراسر جهان به پایگاه مونتاژ بوئینگ استفاده می‌شود. محفظه حمل بار این هواپیما یک هزار و ۸۴۰ متر مکعب ظرفیت دارد که یکی از بزرگترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. طول بال‌های دریم‌لیفتر بیش از ۶۴ متر است و طول بدنه آن نیز بیش از ۷۱ متر است. برد این هواپیما ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر است.

هیوز اچ-۴ هرکولس

هیوز اچ-۴ هرکولس یک هواپیمای استراتژیک قایق پرنده بود که توسط شرکت هواپیماسازی هیوز طراحی و تولید شد. این هواپیما فقط یک پرواز کوتاه در دوم نوامبر ۱۹۴۷ انجام داد و پروژه هرگز فراتر از تک‌نمونه تولیدی نرفت. بخش‌های هواپیما از چوب صنوبر ساخته شد بود. این هواپیما با ۹۷ متر و ۵۱ سانتیمر به مدت ۷۲ سال رکورد جهانی طول بال را در اختیار داشت.

برابازون

از این هواپیما تنها یک فروند در سال ۱۹۴۹ ساخته شد و در سال ۱۹۵۳ آزمایش پرواز آن متوقف شد. برابازون (Brabazon) ساخت شرکت بریستول بریتانیا در زمان خود با طول بال ۷۰ متر و ۱۰ سانتیمتر بزرگترین هواپیمای جهان محسوب می‌شد که قرار بود پروازهای بین‌قاره‌ای انجام دهد. ضعف موتورها و عدم سفارش‌ آن در بازارهای جهانی باعث شکست پروژه ساخت برابازون شد.

سوپر گوپی SGT

کمپانی ایرو اسپیس اولین پرواز این هواپیمای ترابری را در سال ۱۹۷۴ به انجام رساند و بعدا در خدمت ناسا قرار گرفت. این هواپیما قابلیت حمل ۲۳ تن بار و طی مسافت ۳ هزار و ۲۱۹ کیلومتر را دارد.

 
 
 
 
 
 
انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز