آخرین اخبار

ادعای قاضی زاده هاشمی توسط نهادهای نظارتی بررسی شود

ادعای-قاضی-زاده-هاشمی-توسط-نهادهای-نظارتی-بررسی-شود

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که دولت امکان ذخیره دلار را ندارد گفت: طرح چنین مسائلی باید توسط قوه قضاییه و سایر نهادهای نظارتی بررسی شود.


 اخیرا امیرحسین قاضی زاده، نایب رییس مجلس خبر از ذخیره دلار توسط دولت برای عرضه با قیمت 11 هزار تومانی در بازار هم زمان با شروع ریاست جمهوری بایدن داده است. برای بررسی این ادعا خبرنگار اقتصادی الفباخبر گفت و گویی با یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی داشته که به شرح ذیل است.
کاووسی در رابطه با اظهارات قاضی زاده هاشمی گفت: صحبت های ایشان از زوایای مختلف قابل بررسی است. اول این که در کشور نهادهای نظارتی مانند دیوان محاسبات، نهادهای اطلاعاتی فرا قوه ای، حراست ها و بازرسی کل را داریم. این نهادهای نطارتی بر رفتار و گفتار نمایندگان مجلس کجا هستند؟
وی ادامه داد: ارزهای موجود در کشور باید در صندوق توسعه ملی، منابع و مصارف لایحه بودجه مشخص باشد. امکان ندارد دلار بدون بررسی و نظارت وارد کشور شود.
این کارشناس اقتصادی افزود: در شرایطی که دولت به دنبال کمبود منابع ارزی برای خرید واکسن قصد اخذ وام از صندوق بین المللی پول را دارد شاهد طرح چنین موضوعاتی هستیم. با بلوکه شدن منابع ارزی در خارج از کشور دولت امکان خرید تجهیزات لازم را ندارد. برای هر دلار از این پول ها هزینه تعریف شده است.


کاووسی تصریح کرد: صحبت های قاضی زاده هاشمی مبنی بر ذخیره و عرضه دلار 11 هزار و 500 تومانی توسط دولت به دلیل مسائل سیاسی، عوام فریبی است. واردکننده ها با محدودیت و با دلار بالای 25 هزار تومان در سامانه نیما گشایش اعتبار می‌کنند و کالای خریداری شده را طی دو یا سه ماه بعد تحویل می‌گیرند.
وی گفت: در حال حاضر با وجود قیمت 25 هزارتومانی دلار امکان ریزش نرخ ارز تا 11 هزار تومان وجود ندارد. در صورت صحت ادعای این نماینده، تمام مسئولان کشور ما خائن هستند چرا که در ایجاد آسایش و تسهیلات برای مردم کوتاهی کرده اند. کسانی که ارز را ذخیره کرده اند باید توسط قوه قضاییه شناسایی، محاکمه و مجازات شوند.


کاووسی بیان کرد: در شرایط فعلی به دلیل کمبود ارز، سفره مردم کوچک شده، نقدینگی، تورم و پایه پولی افزایش پیدا کرده است و همچنین شاهد گرانی خودرو، مسکن و کالاهای اساسی هستیم.
وی گفت: اگرصحبت های قاضی زاده مبنایی نداشته باشد ایشان باید محاکمه و مجازات شود. چنین شخصی صلاحیت عضویت در هیئت رییسه مجلس را ندارد. طرح چنین مسائلی توسط نمایندگان نشان می دهد تمامی طرح ها در مجلس بر اساس شنیده ها و بدون کارشناسی تصویب می شود. زیرا این نماینده ادعا کرده این مسئله را شنیده است.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: کاهش نرخ دلار تا 11 هزار تومان هم زمان با آغاز ریاست جمهوری بایدن ادعایی بزرگ، غیرکارشناسی، عوام فریبانه و به دور ازعقلانیت است.
کاووسی گفت: برخی معتقدند صحبت های ایشان در هماهنگی با ارگان حاکمیت است تا مردمی که طلا و ارز برای حفظ ارزش پول خریداری کردند سراسیمه وارد بازار شوند اموال خود را بفروشند و زیان کنند.
وی بیان کرد: مردم عادی برای حفظ ارزش پول خود به دنبال بی ارزشی ریال برای آینده خود و فرزندانشان مقداری دلار خریدند. متاسفانه با سخنان بیهوده مسئولان ممکن است با قیمت پایین ارز خود را بفروشند و بعد از چند هفته نرخ ارز به قیمت قبلی برگردد. در این شرایط مردم متضرر خواهند شد.


این کارشناس اقتصادی گفت: این نماینده مجلس باید مبنای سخنان خود را مطرح کند. باید مشخص شود آیا مجدد بر مواضع خود اصرار دارد و یا تکذیب می کند.
کاووسی با اشاره به آمادگی بازار بورس برای ریزش درهفته های اخیر گفت: یکی از عوامل موثر در ریزش 40 هزار واحدی بورس در روز گذشته صحبت های این نماینده مجلس بود.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: به دلیل تاثیرات روانی و مالی که این ادعاها در جامعه دارد رسانه‌ها باید کسانی را که حرف ببهوده می زنند را بازخواست کنند.
کاووسی در پایان تاکید کرد: این نماینده مجلس که ادعا می کند دولت توان و قصد عرضه دلار 11 هزار تومانی را دارد درقبال تصویب نرخ 17 هزار و 500 تومانی دلار در کمیسیون تلفیق مجلس پاسخگو باشد.

 

 

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز