آخرین اخبار

عمارت یار ، تهران...

عمارت-یار-تهران

اینجا خانه فخرالسلطنه ، دختر اسفندیار خان بختیاری ، یکی از با نفوذترین افراد ایل بختیاریست ، زنی که بعدها برادرزاده‌اش ثریا اسفندیاری به عنوان ملکه ی چشم زمردین به همسری محمدرضا شاه پهلوی درآمد.


به گزارش الفباخبر، انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا به وسیله خواهر بزرگتر شاه ، شمس انجام گرفت . شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایران در لندن که ثریا هم در آن دعوت بود ، در همان نظر اول او را پسندید و مسئله را با خلیل‌خان اسفندیاری پدر ثریا در میان گذارد . ثریا با آمادگی قبلی برای روبرو شدن با شاه به تهران آمد و در ابتدا در خانه فخرالسلطنه اقامت جست . برای حفظ امنیت شاه از خیابان تخت جمشید( طالقانی فعلی) کوچه‌ای باز می‌کنند تا برای دیدار با ثریا او از در پشتی وارد خانه فخرالسلطنه شود.

شاه هم مثل خواهرش شمس در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم به این وصلت تمایل پیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز ۶ دی ۱۳۲۹ مقرر شد،امیدواری آنها آن بود که مراسم ازدواج به زودی برگزار شود ولی ثریا متاسفانه دچار بیماری حصبه شد و روز به روز این بیماری شدت یافت و همه را دچار نگرانی کرد.ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد ، پس از طی دوران نقاهت ، تشریفات عقد و ازدواج در نهایت سادگی در ۲۳ بهمن ۱۳۲۹ اتفاق افتاد.

محمدرضا به دلیل علاقه ویژه‌ای که به ثریا داشت و همچنین حضور چندین ماهه وی در خانه فخرالسلطنه خیابان منتهی به خیابان رشت را به نام ثریا (سمیه کنونی) نامگذاری می‌نماید.

اینجا اکنون تبدیل به کافه ی باصفایی به نام عمارت یار شده است که در عکس هاي زير مشاهده می فرمایید.

 

 

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه البرز بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز