آخرین اخبار

اختلاف عربستان و روسیه نفت را ارزان کرد

اختلاف-عربستان-و-روسیه-نفت-را-ارزان-کرد

قیمت هر بشکه نفت پایه برنت در آستانه برگزاری صد و هشتادمين نشست وزرای نفت کشورهای عضو اوپك بیش از ۱ دلار، معادل ۲.۱۹ درصد کاهش یافت. مطابق توافق پیشین اعضای ائتلاف اوپک پلاس قرار بود که کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت از ابتدای ژانویه ۲۰۲۱ اعمال شود ولی با شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای نفت، اصلاح این توافق در دستور کار اعضا قرار گرفت.


به گزارش الفباخبر به نقل از انتخاب، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت در آستانه برگزاری صد و هشتادمين نشست وزرای نفت کشورهای عضو اوپك بیش از ۱ دلار، معادل ۲.۱۹ درصد کاهش یافت.

به گزارش یورونیوز به نقل از خبرگزاری رویترز صبح دوشنبه به نقل منابع آگاه اعلام کرد کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس از جمله سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه در پایان دور نخست مذاکراتشان که روز یکشنبه (۲۹ نوامبر) برگزار شد، از حصول به اتفاق نظر در مورد برنامه عرضه نفت در سال ۲۰۲۱ ناکام ماندند.

مطابق توافق پیشین اعضای ائتلاف اوپک پلاس قرار بود که کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت از ابتدای ژانویه ۲۰۲۱ اعمال شود ولی با شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای نفت، اصلاح این توافق در دستور کار اعضا قرار گرفت.

منابع آگاه همچنین به رویترز گفته‌اند که که اوپک پلاس اکنون در حال بررسی است که کاهش موجود ۷.۷ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت در سه یا چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ است؛ رقمی که معادل ۸ درصد تقاضای جهانی نفت است. این طرح که با حمایت عربستان صعودی ارائه شده، هنوز با موافقت روسیه مواجه نشده است.

در مقابل، روسیه در تلاش است تا طرح افزایش تدریجی تولید نفت از ابتدای ژانویه ۲۰۲۱ را با حمایت قزاقستان به تصویب برساند. اختلاف عمیق میان دو پیشنهاد روسیه و عربستان صعودی حصول توافق میان اعضای ائتلاف اوپک پلاس را دشوار کرده است.

تحت تاثیر همین مساله، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت در معاملات صبح دوشنبه با ۲.۱۹ درصد کاهش از ۴۸ دلار و ۲۵ سنت تا ۴۷ دلار و ۱۹ سنت کاهش یافت.


صد و هشتادمين نشست وزرای نفت کشورهای عضو اوپك بعد از ظهر دوشنبه به رياست وزير انرژي الجزاير و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار می‌شود. این نشست روز سه‌شنبه نیز با افزوده شدن اعضای ائتلاف اوپک پلاس به رهبری روسیه ادامه خواهد یافت.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه کوثر 2 بیمه البرز بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز