آخرین اخبار

خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است

خودرو-به-کالای-سرمایه-ای-تبدیل-شده-است

یک کارشناس کاردان صنعت خودرو گفت: خودرو از حالت مصرفی به حالت سرمایه‌ایی در آمده‌است، که در این حالت افزایش کیفیتی نیز در خودروها اتفاق نخواهد افتاد.


امیر حسین علیزاده در گفتگو با خبرنگار الفباخبر و با اشاره به مصرف فوق اظهار داشت : درحال حاضر خودرو سازان ایران با دو چالش بزرگ تعهدات معوق و محصولات ناقص دست و پنجه نرم می کنند، که برای رفع آن‌ها نیازمند رشد تولید هستند. از سوی دیگر مشکلات ارزی مانع خروج قطعات و مواد اولیه از گمرک است.


این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه هر علتی که باعث کاهش تیراژ تولید شود قطعا روی بازار تاثیر خواهد گذاشت، تصریح کرد: البته این افزایش قیمت تا حد زیادی درگیر واسطه گری و سیستم دلال بازی است و متاسفانه خودرو از حالت مصرفی به حالت سرمایه‌ایی در آمده‌است.

علیزاده افزود: در تمام دنیا خودرو جزو کالاهای مصرفی است نه سرمایه ایی. در این حالت افزایش کیفیتی نیز در خودروها اتفاق نخواهد افتاد چون فقط خرید و فروش جهت سود انجام می شود نه مصرف؛ این در حالی است که خودرو سازان باید دنبال مطلوبیت جهت انتخاب محصولشان برای مردم باشند.

 

او در ادامه اذعان کرد: چون قیمت گذاری تابع عرضه و تقاضا نیست و قیمت در حاشیه بازار صورت نمی گیرد واسطه گری و دلال بازی در این حوزه صورت می گیرد و پول های سرگردان که گاهی سمت مسکن و بورس و بعضا سمت خودرو سرازیر می‌شوند باعث این گپ است؛ چون در اکثر مواقع خودرو جهت کسب سود خریداری می شود.

این کارشناس صنعت خودرو ضمن اظهار امیدواری برای نتیجه قرعه کشی خودروها عنوان کرد: قرعه کشی خودرو‌ها در جهت کم‌بود عرضه به تقاضا و با هدف رساندن خودرو به دست مصرف کننده اصلی جهت کم کردن واسطه گری انجام می شود؛ چراکه با قیمت بالایی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. با افزایش تیراژ خودرو، قیمت گذاری  عرضه و تقاضا و در حاشیه بازار و کنترل قیمت نهاده های تولید خودرو اوضاع بهتر خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه کوثر 2 بیمه البرز بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز