آخرین اخبار

دلالان خودرو از کارخانه تا بازار؟

دلالان-خودرو-از-کارخانه-تا-بازار-

الفباخبر - قیمت خودرو در کارخانه،قیمت خودرو در بازار؟ اولین سوال برای هر ایرانی زمان خرید خودرو. هرچند در یک سال گذشه با ظهور پدیده قرعه کشی و یا پیش خرید باید از خیر خرید از کارخانه را زد . ولی در مسیر کارخانه و بازار ،قشری هستند که سود خوبی میبرند و آنها دلالان صنعت خودرو محسوب می شوند که باید دید به واقع جایگاه این قشر در این روزهای سخت قیمت خودرو کجا است؟


صادق الحسینی تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الفباخبر در پاسخ به این سوال گفت: تا وقتی که راه حل گرانی خودرو با  قیمت گذاری پایین ادامه دارد و یک عده  بنا به هر دلیلی قیمت تعیین میکنند واین قیمت ناشی از سازوکار دولت نیست، طبیعی است که قیمت کارخانه با قیمت بازار متفاوت است.


وی در ادامه گفت : نتیجه این تفاوت قیمت  نصیب تولید وتولید کننده نمی شود بلکه این تفاوت قیمت نتیجه اش ظهور قشری است که تمام سود این تفاوت قیمت به جیب آنها می رود، این افراد یا وابستگان به مدیران این صنعت هستند یا هرچه هستند ارتباطات ونفوذ دارند و می توانند نقش دلالان این صنعت را بازی کنند .


الحسینی در ادامه به بیان چرایی موضوع پرداخت و گفت: ایراد اصلی متوجه کسانی است که قیمت گذاری میکنند چرا که دلالان سود این سیاست غلط را به جیب می‌زنند .مشکل اینجا است ؛ سیاستی که معتقد به قیمت گذاری  است هدفش قیمتی است که به گمان خود، نفع مردم را به دنبال دارد در صورتی که  نفع دلالان بهترین نتیجه این قیمت گذاری است. 
این کارشناس اقتصادی، روند تفاوت قیمت کارخانه وبازار  که نتیجه اش سود دلالان صنعت خودرو است را در دو حالت بررسی کرد و افزود: حال باید دید فرد قیمت گذار خودرو نسبت به  دلالان ناآگاه است  و یا میداند و دستشان با دلالان در یک کاسه است و ارتباطاتی در این میان وجود دارد.


چرا که میبینیم نهایت این سیاست یعنی قیمت پایین خودرو از کارخانه مرتفع شدن مشکل مردم نیست چون مشکل قیمت خودرو روز به روز بیشتر بر مردم خودنمایی میکند ولی از سوی دیگر نتیجه این سیاست فقط سود قشری است که دسترسی بیشتری به اطلاعات دارد و طبیعی است که منفعت مدیران در این میان نیز بیش از سایر مردم است و بنابراین از طرفدارن این دوگانگی قیمت هستند در حالی که منفعت تولید و منفعت مالکان که عملا مردم هستند آن است که کالا با همان قیمت که تولید می شود عرضه شود نه آنکه با قیمت پایین در اقتصاد کشور وارد شود.

مثلاً الان یک دلال شرکت سایپا یا همان «نمایندگی ها» سودشان از خودروی« تیبا » همان اندازه سود است که کارخانه سایپا با آن عظمت سود میبرد واین یعنی مسیری به وضوح اشتباه وغلط که نتیجه اش نابودی صنعت خودرو است.

 

bmi.ir izbank.ir pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز