آخرین اخبار

گره کور صنعت خودرو در بی راه حلی است

گره-کور-صنعت-خودرو-در-بی-راه-حلی-است

الفبا خبر- بازار خودرو در رقابت با بازارهای دیگر همانند؛ بازار طلا ،مسکن ،لوازم‌خانگی با بحرانی لجام‌گسیخته پیش می‌رود همین امر مسئولین و سیاستمداران را از انجمن خودروسازان با پیشنهاد؛ فروش در حاشیه بازار و یا حتی مجلسی‌ها با پیشنهاد؛ عرضه خودرو در بورس، برای کنترل قیمت‌ها واداشته است.


ولی به‌راستی گره کور بحران خودرو که البته سالیان سال است به شکل‌های مختلف وجود داشته و در ماه‌های اخیر از پدیده ای بحرانی به طنز پرواز پراید در آسمان و جوک‌هایی تلخ برای اقتصاد این مرزوبوم درآمده است؛ با چنین پیشنهادهایی قابل‌کنترل است؟

امیر حسن کاکایی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم وصنعت ایران در پاسخ به این سؤال خبرنگار الفباخبر، آب پاکی را بر روی تمام پیشنهاد‌ها کنترل قیمت بازار خودرو ریخت و گفت: در ابتدا باید این اصل را بپذیریم که در وضعیت فعلی هیچ راهی برای کنترل بازار در کوتاه‌مدت وجود ندارد و این موضوع بارها اثبات‌شده ولی مسئولین نمی‌خواهند آن را قبول کنند.

ازنظر این کارشناس خودرو قبول کردن همین اصل که از سوی اکثریت مردم پذیرفته‌شده ولی متأسفانه مسئولین و سیاستمداران در مقابل آن مقاومت می‌کنند اولین گام در «چرایی» نبود راه‌حل است.

وی در ادامه تصریح کرد: گواه این موضوع یادآوری تلاش‌هایی است که در دو سال و نیم گذشته برای کنترل قیمت‌ها شده که نتیجه آن بالا رفتن قیمت‌ها بوده است. بنابراین دادن نظریه و راه‌حل از سوی سیاستمداران فقط برای از میان بردن همین واقعیت است.

در ادامه کاکایی دادن پیشنهاد‌ها مختلف از سوی مسئولین را باهدف مرتفع کردن مشکلات موجود نه‌تنها در بازار خودرو بلکه در تمامی بازارهای اقتصادی با توجه به شرایط فعلی اقتصادی ناکارآمد دانست و با نگاهی به برخی اقلام که باعث شوک اجتماعی شد ازجمله گران شدن تخم‌مرغ به طرح سؤالاتی پرداخت و گفت: این سؤال در همین‌جا مطرح می‌شود که بازار تخم‌مرغ کنترل کردنش ساده‌تر است با بازار خودرو؟ برخی دلیل بحران بازار خودرو را در انحصاری بودن آن می‌دانند حال باید پرسید آیا بازار تخم‌مرغ نیز انحصاری است؟ همین سؤالات در مورد بازارهای دیگر ازجمله بازار لوازم‌خانگی که صنعتی هستند نیز مطرح است که پاسخ به آن‌ها مشخص می‌کند که مملکت در شرایط ابر تورم قرارگرفته و نمی‌توان قیمت یک کالا را به‌طور خاص آن‌هم کالای صنعتی و سرمایه‌ای مانند خودرو را  کنترل کرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به توضیح اینکه چرا نمی‌توان راه‌حلی برای بحران اقتصادی به‌خصوص بحران قیمت خودرو داشت، گفت: بی‌توجهی به تولید در سیاست‌گذاری‌ها با توجه به اینکه صادرات نفت به صفر رسیده، درآمد ارزی تقریباً نداریم و عملاً ورودی به کشور صفر است و از سوی دیگر تولید در کشور کاهش پیداکرده از مهمترین دلایل همین چرایی است، طبق آخرین آمار که منتشرشده ظاهراً GDP (تولید ناخالص داخلی) در سال پیش سه ونیم در صد کاهش پیداکرده است، حتی با نادیده گرفتن تولید ناخالص ملی، با نگاهی به صنعت خودرو که نسبت به سال ۹۶ تولیدش نصف شده است می‌توان پی به  ضعف چرخه تولید برد ولی نکته جالب در این مسیر تولید پول و شبه پول است؛ نرخ تولید حول‌وحوش سی درصد یعنی ازیک‌طرف تولید کم شده ولی با سرعت سی درصد در سال، پول تولید می‌کنیم و این یعنی تورم و کاهش ارزش پول و درنتیجه در مرحله آخر نوبت مردم است که از روی اجبار برای ثابت نگه‌داشتن ارزش سرمایه به بازار خودرو و یا هر بازاری که فکر کنند در حفظ سرمایه‌هایشان کارآمد است رو آورند. بنابراین دلیل اینکه این بازار آرام نمی‌گیرد آن است که مسئولین فقط به این فکر می‌کنند که بازارها را کنترل کنند و در مورد تولید ضعیف‌ترین اقدامات را انجام داده‌اند و حتی می‌توان گفت درجاهایی به‌پای تولید قفل‌زده‌اند.  به‌طور خاص در صنعت خودروسازی باقیمت گذاری غلط در دو سال و نیم گذشته و زیان دهی سنگین دو خودروساز،عملاً تولید را در صنعت خودروسازی قفل شده است.

کاکایی در ادامه با اشاره به طرح پیشنهادی مجلس تمامی این طرح‌ها را در راستای تحت‌فشار قرار دادن تولید دانست، که در ادامه در پاسخ به این سؤال که؛ عرضه خودرو در بورس در حقیقت کمک به تولیدکننده است، گفت: ظاهر  طرح این پیام را به مخاطب می رساند ولی با مطالعه طرح، مشاهده خواهید کرد که برای دادن پول به خودروسازها چه مسیر سخت و پیچیده‌ای را در نظر گرفته‌اند که در حقیقت این موضوع خود بحث جداگانه ای را می طلبد.

وی در آخر با جمع‌بندی کلی در پاسخ به این سؤال که چرا در شرایط فعلی هیچ راهی برای کنترل بازار  لجام‌گسیخته  خودرو نیست، گفت: تولید کم، تورم زیاد و درنهایت حفظ سرمایه از طرف مردم، دلیل پایین نیامدن قیمت‌ها است و از سوی دیگر متناسب با کاهش ارزش ریال قیمت‌ها با افزایش روبه‌رو خواهد بود.

bmi.ir izbank.ir pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز