آخرین اخبار

سرباز ولایت مدار ، مدیر لایق منصوب می‌کند

سرباز-ولایت-مدار-،-مدیر-لایق-منصوب-می‌کند

الفباخبر - معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تأکید کرد: سرباز واقعی ولایت و دوستدار نظام باید سرلوحه کارش انتخاب دقیق و صحیح مدیران باشد.


مجید صفدری معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفتگو با الفباخبر با بیان اینکه باید مدیران اثربخش و کارآمد انتخاب کرد ، افزود: امروزه انتخاب مدیران "کارآمد و اثرگذار "الزام است نه ضرورت. 
وی با اشاره به نتایج سال‌ها تلاش و کار مستمر توسط موسسهها و پژوهشهای مختلف در اقصی نقاط دنیا و مطالعه بسیاری از سازمانها و شرکتهای موفق و دارای برند و بررسی ترازنامههای مالی و صورتهای سود و زیان آنها توسط اندیشمندان و متفکرین حوزه مدیریت، گفت: داشتن بهترین برنامه و قوانین و اهداف و استراتژی و دستورالعمل نمیتواند عامل موفقیت و رشد و توسعه باشد و فقط نیاز به مدیران با صلاحیت و حرفه ای است تا اجرای دقیق و صحیح و کارآمد داشته باشند. آنچه که در دنیای امروز در تمامی حوزهها اعم از  اقتصاد ,سرمایه گذاری'  فرهنگی ؛ اجتماعی ؛ مهندسی 'پزشکی باعث دستیابی و حصول نتایج مطلوب و شایسته میشود ، استفاده و بکارگیری از مدیران با صلاحیت حرفه ای است .
وی افزود: شغل مدیریت مثلثی است با سه ضلع: 
الف ) هنر یا شهود
ب) صناعت یا  craft 
ج ) علم 
منظور از هنر یعنی اینکه مدیر باید همانند یک هنرمند با بصیرتهای خلاقانه و حس هنری و آینده نگری به خلق و ایجاد همبستگی و تعهد و بهره وری و ایجاد انگیزه و نوآوری در سازمان بپردازد.
منظور از صناعت این است که یک مدیر همانند یک صنعتگر نظیر یک کوزه گر یا  craft  باید با ورز دادن مداوم گل رس تا ایجاد کوزه دلخواه با سازمان خود نیز اینچنین رفتار و مدیریت کند.
وی ادامه داد: در شغل مدیریت شاهد میزان قابل توجهی دانش ضمنی "ناملموس" در کنار دانش  ملموس هستیم .آنچه ضمنی است به آسانی قابل دسترسی نخواهد بود و به همین دلیل است که مدیریت یک عمل - مهارت میباشد و برای انتخاب مدیران باید به این موضوع بسیار مهم توجه کرد.

 

مدیران امروز باید چندوجهی و دارای دانش بین رشته ای باشند

وی در مورد الزام توانمندی مدیران به تکنیک‌ها و دانش بین رشته ای گفت: مدیران باید از  دانش و تحلیل مدیریت که شامل علوم مالی - اقتصاد- سرمایه گذاری- آی .تی - پژوهش- بودجه ریزی- حقوقی- امور بین الملل- مذاکره- بازاریابی- سخنوری - منابع انسانی- آمار مطلع باشند تا زمان مورد نیاز استفاده کنند و بهمین دلیل است که میگویند،  مدیریت علم میان رشته ای است. 
لذا برای یک بیمارستان باید مدیر انتخاب کرد و نه لزوماً یک پزشک و برای مدیریت یک فرودگاه یک مدیر نیاز است نه یک خلبان و برای مدیریت یک پالایشگاه نفت باید از یک مدیر استفاده کرد نه لزوماً یک مهندس نفت و امثال آن و درصورتیکه مدیران انتخاب شده دارای تحصیلات پزشکی و یا مهندسی نیز بودند که خیلی بهتر و عالی تر.

 

تجربه هزینه سنگین برای مدیران ناکارآمد


مجید صفدری حکایت امروز اوضاع اقتصادی کشور را نتیجه مدیریت‌های ضعیف سالیان متمادی دانست و افزود: همه ما تعداد زیادی از این نوع مدیران را می‌شناسیم که چه زیان‌های سنگینی را به اقتصاد و نظام کشور وارد کرده اند .چه اصراری است که فردی بدون دانش و تجربه و مهارت مدیریتی  را باید به عنوان وزیر یا مدیر عامل و یا استاندار و غیره باید انتخاب و انتصاب کرد و بعد وا مصیبت‌ها کنیم و  سایر داستانهایی که ایجاد می‌شود. 
وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین سرباز واقعی ولایت و دوستدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و متعهد کشور باید سرلوحه کارش انتخاب دقیق و صحیح مدیران باشد و آنگاه نتایج آنرا در کشور خواهیم دید که تحریم و دشمنی و هیچ عاملی نمی‌تواند مانع و چالش ایجاد کند.

انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بنر بانک سامان بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز