آخرین اخبار

ممنوعیت خرید و فروش ارز خارج از صرافی ها/ پرداخت سود سپرده ارزی در قالب ارز

ممنوعیت-خرید-و-فروش-ارز-خارج-از-صرافی-ها

الفباخبر: اهمیت تدبیر در کنترل قیمت ها تنها مربوط به دولت نیست، بلکه یک فرایند چند وجهی با همکاری تمامی قواست. تصمیمات امروز مجلس در مورد ممنوعیت خرید و فروش ارز در خارج از صرافی ها و همچنین تصمیم بانک مرکزی برای پرداخت سود سپرده های ارزی در قالب ارز، اقدامی در همین راستاست.


الفباخبر: اهمیت تدبیر در کنترل قیمت ها تنها مربوط به دولت نیست، بلکه یک فرایند چند وجهی با همکاری تمامی قواست. تصمیمات امروز مجلس در مورد ممنوعیت خرید و فروش ارز در خارج از صرافی ها و همچنین تصمیم بانک مرکزی برای پرداخت سود سپرده های ارزی در قالب ارز، اقدامی در همین راستاست. به گزارش الفباخبر، به دنبال سقوط نرخ ارز و پیامد آن، کاهش نرخ سکه و خودرو و افت 15 درصدی قیمت میوه و البته سایر اقلام دیگر تا اندازه ای ولع مردم را از خرید و نگرانی آنان نسبت به آینده کاهش داد. این اقدام در پی اجرای یک سیاست هماهنگ صورت گرفت و اگرچه تاخیر داشت، اما تاثیر آن بسیار بزرگ بود. مدیریت نرخ ارز باید تداوم یابد. دولت در حال خاضر سیاست شناور مدیریت شده را در مورد ارز در پیش گرفته است، اما آنچه اهمیت دارد، عزم جدی برای مدیریت نرخ ارز و تداوم این مدیریت است. کاهش نرخ دلار به معنی تقویت پول ملی است و تاثیر شگرف و آنی خود را باقی می گذارد. طی روز گذشته این تاثیر به سرعت دیده شد. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار، قیمت میوه را با 15 درصد کاهش اعلام کرد و از سوی دیگر همین تاثیر در قیمت خودروهای خارجی با کاهش 50 تا 100 میلیون تومانی همراه بود. البته با گذشت زمان آنچه در کنترل نرخ های بازار موثر است، مکانیزم های کنترلی است که در قالب فرایندهای اقتصادی با نقش آفرینی دستگاه های مرتبط شکل می گیرد. بنابراین نباید به اظهار نظرهای مقامات سیاسی و اقتصادی در کنترل نرخ ها بسنده کرد. در همین راستا اگرچه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده است: کاهش قیمت ارز ادامه دارد و این امر اراده دولت برای تداوم این وضعیت نشان می دهد، اما تاثیرپذیری بازار از پیام ها و اخبار رو به افول است و در واقع این مکانیزم های کنترلی است که قدرتمندانه عمل می کند و واکنش های دلالان داخلی ارز و برخی حمایت کنندگان خارج از مرزها را بی تاثیر می گذارد. به هرحال امید می رود اظهارات امروز جهانگیری در جلسه غیرعلنی مجلس پیرامون استمرار کاهش نرخ ارز بتواند به برنامه ها و سیاست های منسجم تبدیل شود. خوشبختانه تصمیم امروز مجلس در مورد ممنوع شدن خرید و فروش ارز خارج از صرافی های مجاز، می تواند نقش دلالان را در ایجاد التهاب روانی برای افزایش نرخ ارز کمرنگ کند. همچنین اعلام بانک مرکزی مبنی بر اینکه سپرده گذاران ارزی، سود سپرده را ماهانه و به صورت ارز دریافت می کنند، از جمله همان سیاست های پایدار است که امید می رود تداوم یابد.
dayins.com bmi.ir izbank.ir hsinsur.com pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز