آخرین اخبار

تخطی برخی بانک های خصوصی با اعلام نرخ سود 23 درصدی

تخطی-برخی-بانک-های-خصوصی-با-اعلام-نرخ-سو

الفباخبر: درحالی که آمارهای رسمی، بانک های خصوصی را عامل تولید 60 درصد نقدینگی کشور اعلام کرده اند، متاسفانه این روند در روزهای اخیر با رقابت این بانک ها در ارائه سود بیشتر ادامه یافته است و نرخ سودها بدون کسب اجازه از بانک مرکزی بعضاً تا 23 درصد افزایش یافته است.


الفباخبر: درحالی که آمارهای رسمی، بانک های خصوصی را عامل تولید 60 درصد نقدینگی کشور اعلام کرده اند، متاسفانه این روند در روزهای اخیر با رقابت این بانک ها در ارائه سود بیشتر ادامه یافته است و نرخ سودها بدون کسب اجازه از بانک مرکزی بعضاً تا 23 درصد افزایش یافته است. به گزارش الفباخبر، این بانک ها با تخطی از مصوبات شورای پول و اعتبار برای جذب مشتری دست به این کار زده اند. این درحالی است که بانک مرکزی برای سامان دادن بازار تلاش وافری دارد و چنین اقداماتی با نادیده گرفتن شرایط اقتصادی کنونی نباید از دید ناظران پنهان بماند. افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی در برخی از بانک های خصوصی، هرچند موضوع جدیدی نیست، ولی تکرار آن در شرایطی که بانک مرکزی با جدیت اعلام کرده است هیچ اجازه ای به بانک ها برای افزایش نرخ سود نداده ، از اهمیت ویژه ای برخودار است. تعدادی از بانک های خصوصی که نامشان هم برای بانک مرکزی و هم برای مردم آشناست، در روزهای اخیر بار دیگر نرخ سود سپرده های خود را افزایش داده اند و به مشتریان اعلام کرده اند که با سپرده گذاری در این بانک سود 23 درصدی دریافت می کنند. تسنیم در گزارشی اعلام کرده است : مشتریان یکی از این بانک ها باید حداقل 15 میلیون تومان در شعب سپرده گذاری کنند و بعد از آن هر ماه می توانند سود 23 درصدی خود را دریافت و برداشت کنند. این سپرده ها اسماً یک ساله باز می شود، ولی مشتری می تواند مانند روز شمار از آن برداشت کند. پرداخت سودهای بالای 23 درصد درحالی در تعدادی از بانک های خصوصی انجام می شود که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های یک ساله 15 درصد و سپرده‌های کوتاه‌ مدت 10 درصد تعیین شده و بانک‌ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند. در ماه های قبل که بانکهای خصوصی نرخ سود را افزایش داده بودند، برخی از رسانه ها اعلام کردند که افزایش نرخ سود با مجوز رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها انجام شده است، اما عبدالناصر همتی فوراً این خبر را تکذیب و تاکید کرد که هیچ اجازه ای برای افزایش نرخ سود از سوی بانک مرکزی داده نشده است. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر دستور بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: بانک مرکزی در زمینه افزایش نرخ سود که 23 درصد شده، هیچ دستوری ارائه و ابلاغ نکرده و فقط ما تاکید کردیم که تمدید یک‌ ماهه قراردادها، منحصر به سپرده‌های 2 تا 11 شهریور 96 بود، اما معلوم نیست چرا این خبر اعلام شد؛ قطعا یک سری از خبرسازها در این حوزه منافعی در زمینه نرخ سود دارند که این صحبت را می‌کنند. رقابت سودی بانک‌های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را به‌هم ریخته که بانک مرکزی بارها به بانک‌ها هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را بالا ببرند.

تخلف این بانک ها از کجا آغاز شد؟

استارت تخلف بانک‌ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار زده شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی 20 درصدی را برای دوره چند روزه به بانک‌ها داد. 28 بهمن‌ماه سال قبل، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به‌اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 20 درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده 15 درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر بود. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به‌سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند. گفتنی است بانک مرکزی در زمان ابلاغ مصوبه سودی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی بر اجرای سودهای مصوب از 11 شهریورماه سال 96 تأکید کرد و حتی در اطلاعیه‌ای از مردم خواست که تخلف‌های بانک‌ها در این زمینه را به این بانک گزارش دهند. بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود «که در سال‌های اخیر،‌ زمینه لازم برای تحقق کاهش نرخ سود بانکی فراهم شده است، چرا که نرخ تورم، کنترل و در آستانه تک‌رقمی قرار گرفته است و مؤسسات غیرمجاز فعال در بازار غیرمتشکل پولی نیز که همواره عامل اخلال در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی بودند، به‌ واسطه اقدام‌ها و تدابیر بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی تعیین تکلیف شدند.

ضرورت پایبندی به اجرای سیاست های پولی

همچنین یکی از اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی دولت دوازدهم حمایت از تولید ملی، افزایش اشتغال و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، بر این اساس همچنان از شبکه بانکی کشور انتظار می‌رود با اجرای دقیق سیاست‌های پولی کشور و پایبندی متعهدانه و مجدّانه به آن‌ها، زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال را در کشور بیش از پیش فراهم کنند. با توجه به تشدید تخلف‌های سودی بانک‌های خصوصی باید دید که آیا بانک مرکزی به گزارش‌های دریافتی در این حوزه واکنش نشان داده و بازرسان این بانک گزارش تخلفات را به هیئت انتظامی بانک‌ها ارجاع داده‌اند یا خیر.
dayins.com bmi.ir izbank.ir hsinsur.com pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز