آخرین اخبار

ارز 13 هزار تومانی کمتر از 3 درصد بازار است

ارز-13-هزار-تومانی-کمتر-از-3-درصد-بازار-است

الفباخبر : سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی خبر داد که بخشنامه جدید بانک مرکزی برای اصلاح شیوه رفع تعهد ارزی درحال بررسی است و ارز ۱۳ هزار تومانی کمتر از ۳ درصد بازارست.


الفباخبر : سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی خبر داد که بخشنامه جدید بانک مرکزی برای اصلاح شیوه رفع تعهد ارزی درحال بررسی است و ارز ۱۳ هزار تومانی کمتر از ۳ درصد بازارست. به گزارش الفباخبر، غلامرضا پناهی امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت : ثبات مقررات و قوانین یک اصل کلی است و هر چقدر آیین‌نامه‌ها ثبات داشته باشد، شرایط اقتصادی قابل پیش‌بینی‌تر است. پناهی اظهار داشت : ما درحوزه بانک مرکزی دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها را براساس آیین‌نامه‌ها و مصوباتی که دریافت کرده صادر می‌کنیم، بنابراین دراین بخشنامه‌ها حتماً باید نقطه‌نظر فعالان اقتصادی لحاظ شود. وی با اشاره به بند ۵ بخشنامه ارزی اظهار داشت : ابتدا دستورالعمل آیین‌نامه بسیار کلی بود که با همفکری با بانک‌ها سعی کردیم برای آن اصلاحیه‌ای منتشر شود و در این اصلاحیه مشخص شد چه کالاهایی مشمول مابه‌التفاوت می‌شوند و بر آن اساس مقرر شد تا ظرف ۶ ماه تمام افراد باید مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی با بازار آزاد را به دولت بپردازند و این فرجه زمانی به این دلیل لحاظ شد تا آنها بتوانند نقدینگی خود را تأمین کنند. پناهی تصریح کرد : هیچ فردی موافق پیمان‌سپاری ارزی نیست، اما رفع تعهد ارزی توسط صادرکنندگان باید انجام شود و لازم است در جایی این موضوع شفاف شود، بنابراین لازم شد تا تغییراتی بر روی دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی صورت گیرد و شیوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان اصلاح شود، به همین دلیل بخشنامه جدیدی در خصوص رفع تعهد ارزی صادرکنندگان امروز صادر می‌شود. وی با تأکید براینکه سیاست‌های تجاری کشورحتماً باید متناسب با شرایط و وضعیت درآمدهای ارزی باشد، گفت: تجربه ارز ۴۲۰۰ تومانی را دیدیم و مشاهده شد که آمار ثبت سفارش چقدر با ارز ۴۲۰۰ تومانی رشد داشت.

چرا می‌خواهیم همه نیازهای کشور را از درآمد نفت تامین کنیم؟

سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: سالیان طولانی این اتفاق‌نظر وجود دارد که وابستگی اقتصاد کشور به نفت باید کم شود تا با اتکای کمتر به درآمد نفتی، تلاش برای تولید داخلی افزایش یابد. پناهی اظهار داشت : مدیریت تقاضا بایدبرای ارزمتناسب باعرضه باشد و براساس شرایط کشور هدایت شود. در نتیجه براساس شرایط داخلی کشور، دولت خود را متعهد دانسته تا کالاهای اساسی مورد نیاز را براساس نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومان تأمین شود. وی همچنین با اشاره به تشکیل بازارثانویه گفت : این بازار مورد اتفاق همه فعالان بخش خصوصی بوده به نحوی که صادرکننده ارز را براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در این بازار ارائه می‌کند و نرخی که دراین بازار است، انگیزه صادرکنندگان را بیشتر می‌کند. سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی اضافه کرد : نرخ ارز هم‌اکنون در بازار دوم به‌طور متوسط ۹ هزار تومان است و واردکنندگان نیز به تناسب نیاز خود ارز مورد نیاز را از این بازار تأمین می‌کنند. غلامرضا پناهی افزود : باید بر روی بازار دوم متمرکز شده و عرضه ارز را در آن بازار بیشتر کنیم. ما مشتریانی داریم که مرتب از ما تقاضای ارز دارند و باید ارز آنها را تأمین کرد، در حالی‌که همان مشتریان صادرکننده نیز به شمار می‌روند پس سؤال بانک مرکزی این است که ارز حاصل از صادرات آنها کجا مصرف می‌شود؟ درحالی‌که باید حداقل نیاز وارداتی خود را نیز تأمین کنند.

ارز ۱۳ هزار تومانی کمتر از ۳ درصد بازار است

وی در خصوص نرخ ارز بیان داشت : در حال حاضر با ارز ۱۳ و ۱۴ هزار تومان که برخی رسانه‌ها آن را اعلام می‌کنند ، آیا واردات توجیه دارد؟ این ارز ۱۳ و ۱۴ هزار تومانی کمتر از ۳ درصد بازار است. چرا ما همه تحلیل‌ها را بر مبنای این ارز می‌گذاریم؟ سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: بر اساس سیاست اعلامی دولت امکان اینکه صرافی‌ها و بانک‌ها اسکناس ارز وارد کنند وجود دارد و در این زمینه بانک مرکزی متعهد به اجرای مقررات پولشویی است تا این مقررات به دقت رعایت شود و نظارت کافی داشته باشد. غلامرضا پناهی در پایان خاطرنشان کرد : با شرایطی که فراهم شده صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند حجم زیادی اسکناس وارد بازار کنند تا نیازهای واقعی مردم تأمین شود.
bmi.ir izbank.ir pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز