آخرین اخبار

شیرینی طعم بازار سرمایه پس از شکست انگلیس در دادگاه تحریم

شیرینی-طعم-بازار-سرمایه-پس-از-شکست-انگلیس-در-دادگاه-تحریم

شکست انگلیس در دعوای حقوقی بانک ملت و دریافت خسارت ۱.۶ میلیارد یورویی که تاثیری مثبت بر بازار بورس داشت، می‌تواند آغازی باشد برای پیگیری و پیروزی سایر شکایت‌های بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی که توسط اروپایی‌ها تحریم شده‌اند.


به گزارش الفبا بازگشایی نماد بانک ملت پس از سه و ماه نیم توقف، به حاشیه‌های یکی از مهم‌ترین نمادهای متوقف بورسی پایان داد. در ماه‌های اخیر مسایل مربوط به دعوای حقوقی با خزانه‌داری انگلیس و افزایش سرمایه، تسعیر ارز و ... مورد توجه فعالان بازار سرمایه و بانک قرار داشت.
نماد بانک ملت پس از حدود سه ماه و نیم توقف، دیروز (چهارشنبه) بازگشایی شد که با رشد ۴۳ درصدی ارزش و ثبت رقم۶۲۰ تومان همراه بود.
پایان توقف ۱۰۰ روزه و شوک مثبت به بازار سرمایه
نماد بانک ملت از اواخر خرداد امسال با هدف برگزاری مجمع و شفاف سازی بسته شد، ابتدا قرار بود این توقف برای چند روز باشد اما بارها تمدید شد تا اینکه امروز (۱۰ مهر) پس از حدود سه ماه و نیم بازگشایی شد.
در بیش از ۳ ماهی که نماد بانک ملت بسته شده بود، سرمایه‌های سهامداران در آن فریز شده و افرادی که در پی نقد کردن سهام بودند، بلاتکلیف مانده بودند.
اطلاعیه بازگشایی نماد این بانک که خبر از پیروزی در دعوای حقوقی با انگیس می‌داد صبح امروز منتشر شد که بر اساس آن، نماد بانک ملت بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج آماده انجام معامله شد.
در نامه شفاف سازی بانک ملت به سازمان بورس آمده بود: طبق محاسبات انجام شده، به عنوان درآمد پیش‌بینی نشده غیر مستمر و غیر عملیاتی، تاثیر مثبتی در حدود ۱۳۰ ریال بر پیش بینی سود بانک در سال مالی ۱۳۹۸ خواهد داشت.
نماد بانک ملت امروز با ۲ هزار و ۷۴۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار بورس داشت و شاخص بورس را از منفی شدن در جریان معاملات امروز نجات داد.
شاخص بورس که در فضایی منفی معامله می شد پس از بازگشایی نماد بانک ملت، تغییر مسیر داد و روندی مثبت گرفت.
ماجرای شکایت ۱.۶ میلیارد یورویی از انگلیس چه بود؟
وزارت خزانه داری انگلیس در سال ۲۰۰۹ بانک ملت را به اتهام آنچه «مشارکت در برنامه هسته ای ایران» خوانده شد، در فهرست تحریم های خود قرار داد.
اما بانک ملت از وزارت خزانه‌داری انگلیس به دلیل ممنوع کردن فعالیت‌های بانکی اش در بخش مالی این کشور شکایت کرده بود و در نهایت در سال ۲۰۱۳ دادگاه عالی انگلیس به نفع این بانک حکم صادر و اعلام کرد که تحریم آن غیرقانونی بوده است.
در پی این حکم، بانک ملت ایران به دلیل خسارت های سنگین وارد شده به آن به دلیل تحریم های دولت انگلیس، از وزارت خزانه داری این کشور شکایت کرده و خواستار پرداخت غرامت ۱.۶ میلیارد یورویی شد.
دولت انگلیس تاکنون ۳۵ میلیون پوند برای دفاع از خود هزینه کرده اما آنکه که تارنمای خبری بلومبرگ نوشته، برای پیشگیری از شروع جلسات دادگاهی که برای دولت این کشور «هزینه بر و خجالت آور» خواهد بود، برای حل و فصل این پرونده با بانک ملت ایران به توافق رسیده است.
انگلیس در خرداد امسال برای پیشگیری از ادامه پرونده شکایت ۱.۶ میلیارد یورویی بانک ملت ایران از دولت این کشور به دلیل اعمال محدودیت های غیرقانونی، با پرداخت غرامت به این بانک ایرانی موافقت کرد.
در ماه های اخیر سازوکار قانونی وصول این خسارت طی شد تا اینکه بانک ملت دیروز در نامه‌ای به سازمان بورس که در سامانه کدال قرار گرفته اعلام کرد: مبلغ خسارت توافق شده با خزانه داری انگلیس وصول شده است.
شکست انگلیس در دعوای حقوقی بانک ملت و دریافت خسارت ۱.۶ میلیارد یورویی می تواند آغازی باشد برای پیگیری و پیروزی سایر شکایت‌های بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی که به بهانه تحریم توسط اروپایی ها تحریم شده‌اند.

dayins.com bmi.ir izbank.ir hsinsur.com pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز