رمز گشایی از روند نزولی سهام بانک اقتصاد نوین در روز های گذشته

رمز-گشایی-از-روند-نزولی-سهام-بانک-اقتصاد-نوین-در-روز-های-گذشته

صحبت از «ونوین» است ، سهم منفی روزهای مثبت بازار.روز گذشته که بیشتر سهم های بزرگ و کوچک بازار رنگ سبز را به خود می دیدند این «بانک اقتصاد نوین» بود که با قرمزی کدر خود سهامداران را شاکی تر از هر زمان دیگری کرده بود.اما دلیل این منفی های پی در پی چیست


به گزارش الفبا قصه از کجا شروع شد؟دهه هشتاد بود که بخش خصوصی وارد عرصه بانکداری ایران شد و اولین بانک خصوصی کشور با سرمایه ای بالغ بر 250 میلیارد ریال پا به عرصه وجود نهاد و با برند «بانک اقتصاد نوین» در بازار پول ایران سری دربین سرها پیدا کرد.
اما شکوه و جلال این بانک خصوصی به دهه دوم نرسید و بدهی هایی که موسس و بنیانگذار بانک داشت ، منجر شد تا تسویه این بدهی ها منوط شود به حراج گذاشته شدن سهامی که در توثیق بانک های وام دهنده بود.این موضوع منجر به شکنندگی موقعیت گروه استراتوس در شرکت های تحت مدیریت شد و یکی پس از دیگری قدرت استراتوس در زیر مجموعه ها کمتر شد و شاید ناخوشایند ترین رخداد برای این مجموعه حقوقی از دست دادن مدیریت «بانک اقتصاد نوین» در همین دو ماه اخیر بود.

استراتوس نیامد، مجمع بی نتیجه ماند...
پس از آن که بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های شرکت استراتوس به دلیل بدهی های بانکی حراج شد و این گروه و وابستگان آن کنترل مدیریتی بر بانک را از دست داد،مجموعه سرمایه گذاری گروه توسعه ملی که پیشتر بخشی از سهام «بانک اقتصاد نوین» را از طریق زیر مجموعه ها در اختیار داشت در تاریخ 31تیر ماه اقدام به برگزاری مجمع انتخاب هیئت مدیره نمود که بنا به دلایل قانونی و عدم حضور یکی از سهامداران عمده بانک ، مصوبات آن مجمع به ثبت نرسید.

این بار آنچه باید می شد ، شد
در مرحله بعد اما در تاریخ 27 مرداد ماه مجدد شاهد برگزاری مجمع انتخاب هیئت مدیره بانک بودیم که در این مجمع شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی سه کرسی هیئت مدیره از پنج کرسی بانک را از آن خود کرد.

رد پای استراتوس در «ونوین» ، هر روز کمرنگ تر از دیروز
با وجود تمام این فراز و نشیب ها در «بانک اقتصاد نوین» تیم جدید مدیریتی توانست در مدت کوتاه حضور رسمی خود تا حد زیادی شرایط بانک را سر و سامان دهد و عملکرد بانک نیز بهبود داشته باشد.
اما با وجود رخدادهای اخیر و ثبات ایجاد شده در «بانک اقتصاد نوین» آخرین شنبه تابستان نماد این بانک با حجم بسیار زیاد عرضه روبرو بود ، بانکی که پتانسیل های خوبی برای رشد دارد.

علت عرضه های گسترده از سوی شرکت تامین مسکن جوانان چه بود؟
همانطور که اعلام شد عمده ترین دلیل برای از دست رفتن قدرت مجموعه استراتوس در «بانک اقتصاد نوین» بدهی های این کمپانی و فروش گسترده وثایقی بود که بابت تضمین تسهیلات دریافتی ارائه شده ، شاهد آن بودیم. روزشنبه و چهارشنبه گذشته نیز بانک سینا برای وصول مطالبات خود اقدام به حراج سهامی کرد که با کد زیرمجموعه «تامین مسکن جوانان» وابسته به گروه استراتوس به وثیقه گذاشته شده بود ، عرضه های گسترده ای که هیچ تقاضایی آن را مهار نکرد و سهام «بانک اقتصاد نوین» در بازار مثبت روز گذشته منفی ماند.

بازی ریزشی سهم ادامه دارد؟ ریزشی که می تواند پایان خوشی داشته باشد؟
احتمالا پس از بانک سینا باز هم شاهد عرضه سهام «بانک اقتصاد نوین» باشیم، عرضه هایی که بابت وصول مطالبات انجام می شود.این اقدام هم می تواند فرصت و هم چالشی برای سهامداران باشد ؛ چالش از این رو که تا اتمام عرضه ها روند حرکتی سهم منفی خواهد بود و فرصت به این دلیل که کاهش قیمت سهام «ونوین» می تواند سرمایه گذاری جذابی را برای سرمایه گذاران با توجه به روند صعودی سهام بانکی ایجاد کند.

اما در مقطع فعلی که بازی حقوقی ها در سهم به افت 15 درصدی ارزش دارایی های آن ها طی تنها یک هفته منتج شده و آن طور که شواهد و قرائن نشان می دهد اراده حقوقی های سهم و طلبکاران گروه استراتوس پاک کردن بنیانگذار از صفحه «بانک اقتصاد نوین» است ؛ آن هم با «پولیش» که اثری از آن باقی نماند و شاید بزودی آوای «خداحافظ استراتوس» خداحافظ همین حالا در بسیاری از دارایی های بورسی این حقوقی طنین انداز شود ، مثل «کرمان».

bmi.ir izbank.ir pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز