آخرین اخبار

آیا لزومی به داشتن سابقه بانکی برای یک عضو هیات مدیره بانک نیست؟

1607-2آیا-لزومی-به-داشتن-سابقه-بانکی-برای-یک

الفباخبر|مهری مرتضایی : یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که نداشتن سابقه بانکی ، مانعی برای عضویت افراد در هیات مدیره‌ی بانک نیست.


الفباخبر|مهری مرتضایی : یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که نداشتن سابقه بانکی ، مانعی برای عضویت افراد در هیات مدیره‌ی بانک نیست. موسوی لارکانی به رسانه‌ی خانه ملت گفته است : اگر دو نفر از اعضای هیأت مدیره‌ی بانک دارای سابقه بانکی باشند ، کفایت می‌کند و لزومی به داشتن سابقه‌ی بانکی برای سایر اعضای هیٲت مدیره‌ی بانک نیست. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بدنه‌ ارشد نظام‌ بانکی از حساس‌ترین مناصب‌ اقتصادی قلمداد می‌شود و در یک اقتصاد وابسته به بانک یا به طور روشن‌تر در نظام تولید مبتنی بر وام در کشورمان ، جای چنین آرایی چگونه قابل توجیه است؟ یادمان نرفته است که بانک‌ها در زمانی که ضرورت اشتغال‌زایی به یک جریان بزرگ در کشورمان تبدیل شد ، در مواجه با این عزم ملی چگونه واکنش نشان دادند. در آن زمان طرح‌های اقتصادی اشتغال محور ، با سد بزرگی به عنوان عدم اهلیت نظام بانکی در ارزیابی اینگونه طرح‌ها مواجه شد. به گونه‌ای که بدنه نظام بانکی در مسیر تامین منابع تولید قرار نداشت. شاید بهتر است بگوییم در کنار عدم اهلیت ، عدم علاقه نیز وجود داشت و بانک‌ها علاقه‌ای به اعطای تسهیلات تکلیفی نداشتند و به نوعی از زیر بار آن شانه خالی می‌کردند. همچنین یادمان هست که طی چهارسال دولت نهم فقط هفت درصد از رقم تسهیلات اعطایی بانک‌ها به طرح‌های اشتغال‌زا و مولد تعلق گرفت. به عبارت دیگر ، از حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان کل تسهیلات واگذاری بانک‌ها ، فقط ۱۹ هزار میلیارد تومان به طرح‌های اشتغال‌زا داده شد و به تعبیر دیگر ، بانک‌ها در مقابل عزم ملی اشتغال‌زایی به لطایف الحیل ایستادند. امروز نیز این روند به شیوه دیگر با بنگاه داری بانک‌ها دنبال می‌شود. حال اگر نداشتن سابقه بانکی اعضای هیأت مدیره‌ی یک بانک همچون عاملی در مقابل این اراده لایتغیر نظام بانکداری است که خود جای بحث دارد و اگر فرصتی است که از آن برای آقازاده‌های فاقد سابقه بانکی ، کاری در هیات مدیره دست و پا می‌شود که در آن صورت هم برای کلیت جامعه توجیه ندارد ، مگر برای ژن‌های مرغوب یا آنکه علت دیگری دارد که انشا الله افکار عمومی را تنویر می‌فرمایند. البته تا کنون حضور چنین شخصیت‌هایی در هیئت مدیره‌ی بانک‌ها و بیمه‌ها کم ندیده‌ایم.
dayins.com bmi.ir izbank.ir hsinsur.com pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز