آخرین اخبار

شیر ایرانی با کد ژنتیکی منقرض نشده است

کد-ژنتیکی-شیر-ایرانی

الفبا - پریا محمدعلی : اگر شیر ایرانی واقعاً منقرض میشد، تا دویست سال آینده دمای ایران 1 درجه بالاتر میرفت ؛ متاسفانه بعضی از ما از اینکه با نابودی یک نوع گیاه یا یک نوع حیوان، چه آسیبی به جهان و خودمان میزنیم، نا آگاه و بی توجه هستیم.


کد ژنتیکی شیر ایرانی ؛ الفبا - پریا محمدعلی : اگر شیر ایرانی واقعاً منقرض میشد، تا دویست سال آینده دمای ایران 1 درجه بالاتر میرفت ؛ متاسفانه بعضی از ما از اینکه با نابودی یک نوع گیاه یا یک نوع حیوان، چه آسیبی به جهان و خودمان میزنیم، نا آگاه و بی توجه هستیم. به گزارش الفبا، خوشبختانه شیر ایرانی منقرض نشده ؛ کامران، شیر نر ایرانی با پیشرفت علم ژنتیک و با یافتن کد ژنتیک شیر ایرانی که 80 سال پیش به دست آمده بود، به واسطه ترکیبی از تولید مثل طبیعی و تولید مثل آزمایشگاهی به دنیا آمد. بعد از آن شیر ماده ایرانی به نام کالین، دقیقاً همانطور که کامران به دنیا آمده بود، متولد شد. این دو شیر ایرانی قرار است با تولید مثل، جلوی خطر انقراض گونه شیر ایرانی را به طور کلی بگیرند، البته چون از نظر علمی نمیشود با یک جفت، یعنی یک نر و یک ماده، جلوی انقراض یک گونه جانوری را گرفت، زیست شناسان کوشا و زحمتکش ایران، برادر کامران یعنی کیتان را نیز در کنار آذر قرار دادند تا این جفت نیز تولید مثل کنند. متاسفانه در این جدال سخت علمی که نیاز به کار آزمایشگاهی و پیگیری مداوم جنگل بانی و فعالان محیط زیست دارد، پدر کیتان و کامران که نامش کمال بود، به علت بیماری جانش را از دست داد ؛ اما خوشبختانه مادر کیتان و کامران که شیوا نام دارد، زنده است. برای اینکه نسل گربه سانان ایران، از جمله شیر و ببر و گربه کوهی و پلنگ و ... در امان بماند، باید از ازدیاد گرگ سانان از جمله سگ جلوگیری کرد و جمعیت آنها را به دلیل رام کردن و داشتن حیوان خانگی، زیاد نکرد ؛ چون توله گربه سانان را میخورند. گفتنی است این شیرها از باغ وحش بریستول بریتانیا به باغ وحش ارم ایران منتقل شده اند و برای نگهداریشان بسیار هزینه شده است. در پایان تنها یک جمله میتوانم بگویم : اگر نسلهای پیش نسبت به محیط زیست مسئول بودند، بخش‌هایی از لایه اوزون دچار کمرنگ شدن و ناپدید گشتن نمیشد و هموطنان ما انواع سرطانها، از جمله سرطانهای پوستی را تجربه نمیکردند ؛ ما نیز به فکر نسلهای آینده باشیم و مطمئن باشیم هر کسی باید برای آبادنی از خودش شروع کند.
انتهای پیام

دریافت شبا بیمه کوثر بانک سپه بانک توسعه تعاون بانک رفاه بیمه آسیا بیمه سینا بیمه پاسارگاد بیمه سامان بیمه البرز بیمه پارسیان بیمه حکمت بانک ایران زمین بانک آینده
نرخ سکه و ارز