بزرگترین سیاه چاله جهان; گودال دست ساز بشر

بزرگترین-سیاه-چاله-جهان-گودال-دست-ساز-ب

الفبا: معدن الماس غنی 59 ساله مرنی در سیبری شرقی، گودال مهیبی است که طی عملیات اکتشافی توسط زمین شناسان شوروی کشف و به بهره برداری رسید.


الفبا: معدن الماس غنی 59 ساله مرنی در سیبری شرقی، گودال مهیبی است که طی عملیات اکتشافی توسط زمین شناسان شوروی کشف و به بهره برداری رسید.   این گودال به اعتقاد برخی دانشمندان دارای خاصیت جذب و بلعیدن اشیایی همچون هلیکوپتر است. با این وجود عده ای این موضوع را در حد یک شایعه میدانند. این سپرده الماس غنی، در سیزدهم ژوئن سال ۱۹۵۵، طی عملیاتی توسط زمین شناسان اهل شوروی کشف شد. این معدن، حدود ۵۲۵ متر عمق دارد و از این بابت، ۴ برابر عمیق‌تر از نمونه‌های مشابه در دنیاست و قطر دهانه آن، حدود ۱۲۰۰ متر است. زمین شناسان تیم اکتشاف، یوری کاباردین، اِکاترینا الاگینا و ویکتور آودینکو قبلا هم دومین و تنها معدن کیمبرلیت روسیه را کشف کرده بودند. کیمبرلیت، یک نوع سنگ آذرین (آتش‌فشانی یا ماگمایی) است، که می تواند حاوی الماس هم باشد و اولین بار در شهر کیمبرلی، واقع در شمال آفریقا کشف شده بود. صخره‌ها در پوسته زمین، در داخل لوله‌های آتش فشانیِ عمودی، شکل می‌گیرند که این موضوع با تزریق نفوذی ماگما از گوشته‌ی زمین، همراه می‌شود. اتفاق افتادن فوران، در عمق بسیار زیاد از گوشته‌ی زمین، اشکالِ کیمبرلیتی مشخصی را ایجاد می‌کند. به خاطر ماهیت ماگما، این نوع سنگ‌های آذرین (کیمبرلیت)، می‌توانند حاوی الماس و سایر ترکیبات گوشته‌ی زمین، مثل زنولیت باشند. کیمبرلیت و ترکیبات الماس همراه آن، در سراسر دنیا بسیار کمیاب هستند. کشف این معدن، خبر بسیار خوبی برای اتحاد جماهیر شوروی بود، آن هم پس از چندین عملیات اکتشافی که از سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ آغاز شده بود. اولین اشکال کیمبرلیتی، در عملیات اکتشافی که در سال ۱۹۵۴ انجام گرفته بود، در معدن زارنیستا پیدا شد.
bmi.ir izbank.ir pasargadinsurance.ir bsi.ir einsure.kins.ir si24.ir alborzins.com ba24.ir armanins.com melico.ir ttbank.ir postbank.ir
نرخ سکه و ارز